Układ krwionośny jest odpowiedzialny za doprowadzanie krwi do wszystkich tkanek w ciele człowieka tak, by mogły one prawidłowo funkcjonować. Zaburzone krążenie jest zatem dużym zagrożeniem, skutkuje bowiem dysfunkcją wszelkich narządów, do których krew jest przenoszona w niewystarczających ilościach. Wpływ na rozwój tego zaburzenia mają przede wszystkim siedzący tryb życia, nadciśnienie, palenie papierosów, niezdrowa dieta oraz cukrzyca.
Istnieje mnóstwo sposobów, które sprawdzą się przy tej dolegliwości – wiele osób sięga po tabletki na krążenie krwi bądź kremy i żele o działaniu przeciwzakrzepowym, jednakże warto również wprowadzić kilka zdrowych nawyków. Zmiana codziennych zwyczajów jest w stanie zapobiec dalszemu rozwojowi problemów z krążeniem krwi, dzięki małym krokom takim jak wprowadzenie ćwiczeń gimnastycznych, odpowiedniej diety czy stosowanie masaży szczotką.
Uprawiaj regularny wysiłek fizyczny
Jednym ze sposobów poprawienia krążenia jest aktywność fizyczna. Nie jest kłamstwem, że ruch to zdrowie – szczególnie ten regularny, który przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, poziomu trójglicerydów oraz wzmocnieniem struktury komórek krwi. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, wystarczy wyjście na dłuższy spacer, wycieczka rowerowa czy skłony i , by pobudzić krew do szybszego krążenia. Pamiętaj jednak, by przed każdą aktywnością fizyczną wykonać rozgrzewkę z ćwiczeniami rozciągającymi, która przygotuje organizm do wzmożonego wysiłku.
Wykonaj masaż poprawiający krążenie
Zaburzenie krążenia krwi możesz również poprawić poprzez naprzemienny masaż ciepłym i zimnym strumieniem wody. Stosując taką metodę prysznicu, ciało reaguje na bodźce termiczne – zimna woda wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, który pobudza przepływ krwi do gruczołów i narządów, dotleniając i odżywiając je. Ciepła woda natomiast rozszerza żyły i tętnice, powodując odpływ krwi z głębszych narządów do skóry i kończyn.
Oprócz codziennego masażu pod prysznicem warto skorzystać z usług fizjoterapeuty. Masaż olejkami eterycznymi z ziołami takimi jak szałwia, jałowiec czy rozmaryn poprawia nie tylko krążenie w układzie sercowo-naczyniowym, ale również w układzie limfatycznym.
Pij więcej wody
Słabe krążenie krwi może mieć przyczynę w niskiej zawartości wody w organizmie. W wyniku niedostarczania odpowiedniej ilość wody (2-3 l dziennie), spada ciśnienie krwi, a serce musi pracować szybciej, by podtrzymać krążenie. Ten stan obciąża mocno układ krwionośny, ale odbija się również na koncentracji oraz samopoczuciu, dlatego aby tego uniknąć, pij więcej wody – nie tylko kiedy czujesz pragnienie.
Ogranicz palenie papierosów i ekspozycję na nikotynę
Nikotyna zawarta w papierosach jest bardzo niebezpieczna ze względu na podwyższenie skłonności płytek krwi do agregacji oraz poziomu fibrynogenu. Te składniki są odpowiedzialne za krzepliwość krwi, a ich zbyt wysoki poziom grozi powstawaniem zakrzepów, a także zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak zakrzepica żylna oraz zawał mięśnia sercowego. Z tego względu przy zaburzonym krążeniu ogranicz najlepiej do minimum palenie papierosów oraz ekspozycję na nikotynę, by nie pogłębić problemu.
Przetestuj pracę w pozycji stojącej
Praca w trybie siedzącym jest bardzo obciążająca dla układu krwionośnego, który w tym czasie jest uciśnięty, przez co przepływ krwi nie przebiega prawidłowo. Nieprawidłowe ukrwienie w następstwie jest przyczyną dysfunkcji narządów wewnętrznych takich jak na przykład mózg, niezbędny do pracy w pełnej koncentracji. Aby poprawić krążenie możesz robić krótkie przerwy na ruch (rozwiązanie krótkoczasowe) lub przetestować pracę w pozycji stojącej, która angażuje mięśnie i wywołuje większy nacisk na ściany żylne. Pamiętaj jednak, że i zbyt długie stanie w jednej pozycji może mieć negatywne skutki, dlatego warto robić i od niego robić przerywniki.
Zaopatrz się w skarpety uciskowe
Najczęściej ludzie narzekają na problemy z krążeniem w nogach. Objawy, jakie wtedy występują, to mrowienie, skurcze czy nawet żylaki, dlatego w chwili gdy zauważysz u siebie takie reakcje, warto zacząć działać. Żylaki wymagają już osobnego leczenia, na które często składają się odpowiednio dostosowane leki oraz zabiegi usuwania niewydolnych fragmentów naczyń. Można jednakże przy akceptacji lekarza prowadzącego próbować działać dodatkowymi sposobami opisanymi w tym artykule.
Jak poprawić krążenie w stopach? Z pomocą w takiej sytuacji mogą przyjść skarpety uciskowe, które działają na zasadzie wywierania terapeutycznego ucisku. W ten sposób naczynia krwionośne się obkurczają, pobudzając przepływ krwi, a cyrkulacja żylna zostaje uregulowana.
Zacznij szczotkować swoje ciało
Bardzo dużą popularnością cieszy się szczotkowanie na sucho ciała. Ma ono pozytywny wpływ na krążenie krwi, a także przyczynia się do zwalczania opuchlizn wywołanych złą pracą układu limfatycznego. Zanim przystąpisz do regularnego masażu, zaopatrz się w odpowiednią szczotkę, którą możesz kupić w wybranych drogeriach oraz aptekach. Pamiętaj, by zawsze szczotkować ciało, zaczynając od dolnych partii ciała, a kierując się w stronę serca. Masaż szczotką nie jest wskazany dla każdego – jeśli cierpisz na choroby skóry lub żylaki, najpierw skonsultuj się z lekarzem, by nie wywołać odwrotnego skutku niż zamierzony.
Spożywaj więcej tłuszczów omega-3
Przy krążeniu krwi dużą rolę odgrywa również odpowiednia dieta. Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w maśle, tłustym wędlinach, smalcu czy czerwonym mięsie powodują odkładanie się złogów w naczyniach krwionośnych, co można prowadzić do miażdżycy. Wyklucz z codziennych posiłków niezdrową żywność będącą źródłem szkodliwego cholesterolu, a wprowadź zamiast tego produkty bogate w wielonienasycone tłuszcze z grupy omega-3, które znajdziesz w: rybach morskich, orzechach, nasionach, pestkach, a także owocach morza i chudym mięsie.
Regularnie unoś swoje nogi
Odpoczynek i ulgę dla nóg możesz osiągnąć również dzięki ich unoszeniu, poprawiając tym samym krążenie krwi w kończynach. Metoda ta przynosi skuteczne efekty za pomocą grawitacji – ciśnienie w żyłach jest mniejsze niż w tętnicach, dlatego krew może wrócić krwiobiegiem w kierunku serca. Stosując się do tej wskazówki, możesz odwrócić skutki długotrwałego siedzenia bądź stania, a także ustrzec się od zatorów żylnych prowadzących do powstawania żylaków.
Kiedy problemy ze słabym krążeniem powinny nas zachęcić do wizyty u lekarza?
Jeśli oprócz dolegliwości występujących przy problemie krążenia krwi, zauważysz inne, takie jak duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca czy przewlekłe zmęczenie – jest to powód, by skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić dodatkowe badania lub wprowadzić inne metody leczenia. Aby uniknąć problemów z krążeniem w przyszłości, możesz również regularnie umawiać się na badania profilaktyczne, co jest szczególnie wskazane osobom z grupy podwyższonego ryzyka. Należą do niej m.in. osoby otyłe i prowadzące niezdrowy tryb życia, palące tytoń, z wysokim poziomem cholesterolu we krwi oraz osoby po 65. roku życia.
Podsumowanie
Domowe sposoby na poprawę krążenia krwi stosowane regularnie są w stanie znacznie poprawić komfort życia oraz pozwolić uniknąć chorób będących następstwem słabej przepustowości żył. Należy jednakże pamiętać, że te profilaktyczne wskazówki mogą okazać się niewystarczające i mimo wprowadzenia aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety, układ krążenia może być nadal mocno obciążony. W takiej sytuacji nie warto zwlekać ani lekceważyć problemu, a wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i rozpocząć leczenie z pomocą specjalisty.