Co jest dobre na serce? Leki, dieta, ruch, suplementy?

Choroba wieńcowa – co to jest i czym jest spowodowana?

Choroba wieńcowa - co to jest i czym jest spowodowana?

Bardzo dużo się mówi o epidemii chorób sercowo-naczyniowych w chwili obecnej. Cóż, jest to rzeczywiście bardzo poważny problem. Choroba wieńcowa czy też znana jako choroba niedokrwienna mięśnia sercowego zbiera śmiertelne żniwo nie tylko pośród Polaków, ale i mieszkańców reszty świata. W chwili obecnej przy takim schorzeniu jak choroba niedokrwienna serca leczenie powinno być wielotorowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z głównego elementu. Wyłącznie modyfikacja własnego stylu życia może pozytywnie przełożyć się na objawy, częstość występowania oraz inne istotne elementy rokownicze.


Nawigacja:

Przyczyny i objawy choroby wieńcowej

Główną przyczyną zaburzeń ukrwienia mięśnia sercowego jest miażdżyca. Miażdżyca tętnic wieńcowych prowadzić może do choroby niedokrwiennej serca, która przybierać może postać stabilnej dławicy piersiowej lub też dławicy niestabilnej. Dla tego specyficznego schorzenia, którym jest choroba niedokrwienna serca objawy również pozostają wyjątkowo charakterystyczne.

Choroba wieńcowa – objawy 

Podstawowym objawem choroby wieńcowej jest tępy, dławiący i promieniujący do barków, żuchwy, brzucha i pleców ból zamostkowy. Występować on może stale, jak i wyzwalany może być przez wysiłek fizyczny. Stabilna dławica piersiowa może ustąpić po zastosowaniu preparatów rozkurczających naczynia (nitratów), w przypadku niestabilnej ból utrzymuje się i nie ustępuje nawet pod wpływem zastosowanej farmakoterapii.

Choroba niedokrwienna serca – objawy mogą prowadzić do zawału!

Prowadzić on może do śmierci, trwałej niepełnosprawności oraz wielu innych powikłań, z udarem i ostrą niewydolnością serca włącznie. Na co w niebezpiecznej chorobie, jaką jest choroba wieńcowa serca objawy wskazują? Przede wszystkim na niedostateczne ukrwienie mięśnia sercowego, co doprowadzić może do zatrzymania krążenia w mechanizmie migotania komór i zgonu. Trzeba więc odpowiednio monitorować wszystkie objawy.

Jak diagnozowana jest wieńcówka?

Podstawą diagnostyki jest oznaczenie troponin, EKG, Holter ciśnieniowy i EKG oraz badanie angiograficzne. Dla diagnostyki stosuje się również ocenę poziomu homocysteiny oraz wykonuje się próby wysiłkowe.

Choroba wieńcowa – leczenie

Sposobów na leczenie schorzenia u pacjentów z choroba wieńcową jest cała masa. Ważna jest kontrola poziomu lipidów, ograniczenie agregacji płytek oraz leczenie zmniejszające zapotrzebowanie serca na tlen, czyli stosowanie betablokerów. Istotne są również leki zmniejszające ciśnienie i ograniczające niekorzystną przebudowę serca jak ARB i ACE-I. Leki te mogą skutecznie ograniczać występujące przez niedokrwienie serca objawy. Gdy pomimo leczenia farmakologicznego objawy choroby wieńcowej występują, dobrze jest rozważyć diagnostykę i leczenie wewnątrznaczyniowe.

Obecnie w dobrze poznanym schorzeniu, za jakie uznawana jest choroba wieńcowa leczenie obejmuje zastosowanie betablokerów, leków przeciwnadciśnieniowych oraz preparatów mających na celu zmniejszenie stężenia cholesterolu. Istotne jest również leczenie ograniczające agregację (zlepianie się) płytek, które mogą stworzyć skrzeplinę na pękniętej blaszce miażdżycowej i doprowadzić do zawału serca. Choroba wieńcowa objawy swoje skutecznie może ograniczać drogą leczenia farmakologicznego. Najlepsze w tym miejscu w wielu przypadkach okazuje się jednak leczenie wewnątrznaczyniowe, czyli koronarografia z rozszerzeniem naczynia i implantacją stentu.

Źródła:
  1. Choroba wieńcowa w praktyce lekarza rodzinnego: kardiomiopatia niedokrwienna i nowe spojrzenie na farmakoterapię wieńcową : zarys podstawowych zasad postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, Marek Kośmicki, Termedia, 2005, ISBN: 8389825201, 9788389825209
  2. Coronary Heart Disease: Clinical, Pathological, Imaging, and Molecular Profiles, Zeev VlodaverRobert F. WilsonDaniel Garry, Springer Science & Business Media, 2012, ISBN: 1461414741, 9781461414742

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 ÷ = six