Cichy zawał to atak serca, w trakcie którego objawy charakterystyczne dla typowego zawału są bardzo słabo nasilone lub nie występują wcale. Często zdarza się, że przechodzony atak mięśnia sercowego wykrywany jest dopiero wtedy, gdy stan pacjenta jest już znacznie bardziej poważny. Aby zminimalizować rozwój powikłań zdrowotnych, warto wiedzieć, jakie są objawy cichego zawału oraz co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie ukryty atak serca.
Czy można przejść zawał nie wiedząc o tym?
Ukryty zawał serca bardzo często występuje bez wiedzy osoby, która go doświadcza. Dzieje się tak z tego względu, że objawy charakterystyczne dla mikrozawału mogą być nieznacznie nasilone lub wręcz niemożliwe do samodzielnego wykrycia.
Często zdarza się, że przechodzony atak mięśnia sercowego diagnozowany jest dopiero po upływie kilku tygodni, miesięcy lub lat, w trakcie rutynowego badania EKG.1 Z tego względu bardzo istotną rolę pełni uważna obserwacja swojego organizmu oraz umiejętność rozpoznania symptomów, które mogłyby świadczyć o nagłym, ukrytym zawale serca.
Jak można rozpoznać cichy zawał? Objawy wcale nie muszą wskazywać na żaden problem z sercem
Gdy u danej osoby wystąpi cichy zawał, objawy mogą być krótkotrwałe, niezrozumiałe lub niemożliwe do dostrzeżenia przez pacjenta.2 Zdarza się również, że symptomy wynikające z wystąpienia ataku mięśnia sercowego, mogą wydawać się zupełnie z nim niepowiązane. Do objawów, które mogą występować wraz z cichym zawałem serca, zaliczyć można:
- napięcie mięśni w klatce piersiowej i plecach,
- osłabienie organizmu,
- uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- problemy z oddychaniem3,
- zawroty głowy,
- nudności,
- zimne poty,
- niestrawność,
- drętwienie kończyn,
- silne zmęczenie4.
Przyczyny utajonego zawału mięśnia sercowego
Za bezpośrednią przyczynę cichego zawału uznawane jest nadmierne gromadzenie się skrzepów oraz blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Efektem tego procesu jest brak dopływu krwi oraz tlenu do struktur mięśnia sercowego. Przyczyny oraz czynniki ryzyka, które mogą przyczyniać się do blokowania tętnic oraz wystąpienia cichego zawału serca, to:
- Miażdżyca – przewlekła choroba, wynikająca z nadmiernego odkładania się cholesterolu na ścianach tętnic wieńcowych.5 Długotrwała miażdżyca może wywoływać ból w klatce piersiowej oraz przyczynić się do wystąpienia zawału serca.
- Cukrzyca – zaburzone stężenie glukozy we krwi może prowadzić do licznych uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych oraz tętnic. Badania dowodzą, że osoby zmagające się z cukrzycą są znacznie bardziej narażone na wystąpienie choroby niedokrwiennej oraz zawału.6
- Wysoki cholesterol – gromadzenie się nadmiaru cholesterolu w obrębie tętnic może prowadzić do ich całkowitego zablokowania.7 Proces ten znacznie zwiększa prawdopodobieństwo niedokrwienia oraz niedotlenienia mięśnia sercowego, co uznawane jest za bezpośrednią przyczynę ataku serca.
- Nadciśnienie tętnicze – wzrost ciśnienia może przyczynić się do poważnych uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych oraz tętnic.8 W momencie przerwania tętnicy, krew nie może dostać się do mięśnia sercowego co może przyczynić się do krwotoku wewnętrznego oraz ataku serca.
- Otyłość – wśród osób zmagających się z otyłością często występują liczne stany zapalne, zawyżony cholesterol oraz nadciśnienie tętnicze.9 Wszystkie te objawy wiążą się ze znacznie podwyższonym ryzykiem występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, a także zawału serca.
- Palenie papierosów – zarówno aktywne, jak i bierne palenie wiąże się z wprowadzaniem do organizmu toksycznych związków, które mogą ograniczać dopływ tlenu i krwi do mięśnia sercowego, a w efekcie wywołać mikro zawał.10
- Wiek – ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta u mężczyzn po 45 roku życia, natomiast u kobiet po przekroczeniu 55 lat.11
Jak wykryć przebyty zawał serca? Czy echo serca go wykaże?
Objawy po przebytym zawale serca mogą być skutecznie wykryte poprzez badania, takie jak echo serca oraz EKG. Aby zdiagnozować cichy atak mięśnia sercowego, kardiolog musi przeprowadzić dokładny wywiad lekarski oraz wykonać jedną z dostępnych form badań specjalistycznych. Uszkodzenie tkanek serca najczęściej rozpoznawane jest również poprzez:
- Elektrokardiogram (EKG) – najczęściej stosowane badanie diagnostyczne, które rejestruje oraz mierzy wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca.12
- Echokardiogram – badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe do zobrazowania struktur serca oraz ruchu mięśnia sercowego.13
- Rezonans magnetyczny serca – metoda obrazowania struktur mięśnia sercowego. Pozwala na precyzyjne wykrycie uszkodzeń tkanki wywołanych przez zawał.14
- Badanie krwi – wykonywane pod kątem występowania we krwi troponiny T, białka uwalnianego do krwiobiegu w momencie uszkodzenia komórek mięśniowych serca.15
Co robić jeżeli zauważę u siebie oznaki cichego zawału serca?
W przypadku dostrzeżenia objawów charakterystycznych dla cichego zawału serca u siebie lub bliskiej osoby należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.
Na symptomy, które mogłyby świadczyć o ataku serca powinny zwracać szczególną uwagę osoby zmagające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz te, u których zawał serca występował w najbliższej rodzinie.
Czy niememu zawałowi serca można jakoś zapobiec?
Niemy zawał mięśnia sercowego występuje najczęściej u osób zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami w obrębie krwiobiegu oraz układu sercowo-naczyniowego. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ukrytego ataku serca należy zadbać o zdrowe serce poprzez przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia.16
Można to zrobić między innymi poprzez:
- systematyczne kontrolowanie ciśnienia krwi oraz cholesterolu,
- zadbanie o regularną aktywność fizyczną17,
- zrezygnowanie z palenia papierosów,
- unikanie stresu w codziennym życiu,
- wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety na serce.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą przechodzony zawał i dlaczego warto regularnie badać swoje serce?
Przechodzony zawał może przyczynić się do występowania poważnych w skutkach powikłań zdrowotnych.
Warto podkreślić, że cichy atak serca jest w znacznej części przypadków tak samo niebezpieczny dla funkcjonowania mięśnia sercowego, jak zawał z silnymi, zauważalnymi objawami i może wywołać powikłania, takie jak:
- arytmia serca,
- nawrót zawału mięśnia sercowego,
- migotanie komór18,
- tętniak,
- niedotlenienie mózgu,
- nagła śmierć19.
Podsumowanie
Cichy zawał serca może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Z tego względu bardzo istotne jest kontrolowanie stanu zdrowia i reagowanie na wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby wskazywać na zaburzenia powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia sercowego.
W przypadku wątpliwości co do prawidłowego funkcjonowania serca należy skontaktować się z lekarzem, który będzie w stanie przeprowadzić badania oraz postawić odpowiednią diagnozę.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214392/
- https://heart.bmj.com/content/87/1/3
- https://bmjopen.bmj.com/content/7/5/e015857
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1751-7117.2008.07275.x?sid=nlm%3Apubmed
- https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7015-11-117
- https://www.wjgnet.com/1948-9358/full/v6/i13/1246.htm
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3179802/
- https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/HYPERTENSIONAHA.119.14240
- https://muse.jhu.edu/article/456618
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53012/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0025712511001192?via%3Dihub
- https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/01.CIR.5.4.559
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3587668/
- https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullarticle/2768916
- https://jcp.bmj.com/content/57/10/1025
- https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/heart-healthy-living
- https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1559827609332737
- https://www.resuscitationjournal.com/article/S0300-9572(99)00155-0/fulltext
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0033062008000583?via%3Dihub