Co jest dobre na serce? Leki, dieta, ruch, suplementy?

Co zamiast statyn na cholesterol? Naturalne i nowe leki

Co zamiast statyn na cholesterol? 9 bezpiecznych i skutecznych alternatyw

Statyny to najczęściej przepisywane przez lekarzy leki na unormowanie poziomu cholesterolu. Zdarza się jednak, że u niektórych osób tego typu środki nie przynoszą pożądanych rezultatów lub nie są zalecane ze względu na towarzyszące schorzenia. W takiej sytuacji wysoki cholesterol można zwalczać z pomocą innych dostępnych preparatów naturalnych lub leków nowej generacji. Jaka jest alternatywa dla statyn i czy z pomocą zamienników można skutecznie zmniejszyć cholesterol?


Spis treści:

  1. Co to są statyny i dlaczego niektórzy nie powinni ich stosować?
  2. 9 najlepszych alternatyw zamiast statyn na obniżenie cholesterolu
  3. Kiedy warto rozważyć zrezygnowaneie ze statyn?
  4. O czym należy pamiętać, aby dodatkowo zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu?

Co to są statyny i dlaczego nie zawsze są one wskazane?

Statyny to grupa leków, których celem jest zmniejszenie produkcji lipidów przez wątrobę. Efektem ich działania jest regulacja profilu lipidowego, a także obniżenie cholesterolu LDL.1 Ze względu na wysoką skuteczność statyn, są to środki lecznicze najczęściej zalecane przez specjalistów jako pierwszy etap zwalczania zawyżonego cholesterolu.

Warto pamiętać jednak, że nie dla wszystkich pacjentów statyny będą stanowiły najbardziej efektywną i bezpieczną formę leczenia. W wielu przypadkach ich stosowanie może nie być zalecane ze względu na niewystarczającą skuteczność działania lub występowanie wielu skutków ubocznych. W takich sytuacjach lekarz może przepisać alternatywne, naturalne leki na cholesterol, które bardzo często cechują się zbliżoną lub taką samą skutecznością jak statyny.

Co stosować zamiast statyn na obniżenie cholesterolu?

W przypadku pacjentów, dla których statyny nie są zalecane ze względów zdrowotnych lub leczenie z ich użyciem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz powinien wdrożyć inną, dostępną formę terapii. W zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz występowania ewentualnych chorób towarzyszących specjalista może zalecić preparaty, takie jak leki nowej generacji, ekstrakty roślinne lub zioła zamiast statyn.

1. Fibraty (pochodne kwasu fibrynowego)

Fibraty to grupa środków leczniczych, które mogą przyczyniać się do przyspieszonego wydalania cholesterolu oraz trójglicerydów z organizmu. Najczęściej przepisywane są dla pacjentów zmagających się z hipercholesterolemią. Oprócz obniżania poziomu złego cholesterolu fibraty wykazują właściwości podwyższające stężenie dobrego cholesterolu HDL.2 Pochodne kwasu fibrynowego mogą również zapobiegać tworzeniu się blaszki miażdżycowej, dzięki czemu zmniejszają prawdopodobieństwo niedokrwienia oraz niedotlenienia mięśnia sercowego.

2. Niacyna (witamina B3)

Witamina B3, określana również jako niacyna wykazuje właściwości usprawniające przepływ krwi przez tętnice. Proces ten przyczynia się również do zapobiegania zaburzeń dotyczących nieprawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Przeprowadzone badania dowodzą, że systematyczne zażywanie witaminy B3 może przyczynić się do unormowania gospodarki lipidowej w organizmie oraz obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.3

3. Kwasy omega-3 i inne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Nienasycone kwasy tłuszczowe w sposób korzystny oddziałują na serce oraz funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że substancje te mogą również skutecznie obniżać zawyżony poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w organizmie.4 Szczególnie silne działanie na poprawę funkcjonowania gospodarki lipidowej wykazują kwasy omega-3 oraz omega-6, które można znaleźć między innymi w tłustych rybach, orzechach czy olejach roślinnych.

Do nienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczają się również kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz arachidonowy (AA), które występują między innymi w rybach i mięsie. Aby z pomocą kwasów tłuszczowych obniżyć poziom cholesterolu, można wprowadzić do codziennej diety produkty, takie jak łosoś, migdały oraz oliwa z oliwek, zamiast statyn lub innych środków, które nie są tolerowane przez organizm.

4. Polikosanol

Polikosanol to naturalna substancja roślinna, która najczęściej otrzymywana jest z trzciny cukrowej. Preparaty zawierające ten składnik mają na celu wspomaganie metabolizmu w wątrobie oraz przyspieszenie wydalania nadmiaru cholesterolu z organizmu. Przeprowadzone badania potwierdzają, że systematyczne zażywanie suplementów diety zawierających w składzie polikosanol może obniżyć zły cholesterol LDL oraz trójglicerydy.5

5. Błonnik rozpuszczalny

Rozpuszczalny błonnik pokarmowy wiąże się z cholesterolem w jelicie cienkim, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszonego wchłaniania cholesterolu przez organizm.6 Zadbanie o odpowiednią ilość błonnika w diecie może prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Aby przyczynić się do poprawy wyników profilu lipidowego, warto wprowadzić do codziennych posiłków bogate w błonnik produkty spożywcze, takie jak płatki owsiane, pomarańcze czy warzywa strączkowe.

6. Ezetymib

Ezetymib to organiczny związek chemiczny, który może skutecznie obniżać poziom trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi. Preparat przepisywany jest przez lekarzy zarówno w połączeniu ze statynami, jak i samodzielnie w przypadku, gdy statyny nie są tolerowane przez organizm danego pacjenta. Ezetymib wykazuje właściwości obniżające cholesterol, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszonego ryzyka występowania chorób powiązanych z układem sercowo-naczyniowym oraz krwiobiegiem.7

7. Ekstrakt z czerwonego ryżu drożdżowego

Ekstrakt z czerwonego ryżu drożdżowego zawiera w składzie statyny naturalne, takie jak monakolina K, bioaktywna substancja, która znajduje się również w lekach na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi dostępnych na receptę.8 Systematyczne wprowadzane do organizmu preparaty zawierające w składzie ekstrakt z czerwonego ryżu mogą również przyczyniać się do regulacji stężenie glukozy w organizmie, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób powiązanych z układem sercowo-naczyniowym.

8. Cholestyramina i inne żywice jonowymienne

Żywice wiążące kwasy żółciowe, takie jak cholestarymina, kolesewelam czy kolestypol to leki stosowane w zwalczaniu hipercholesterolemii. Substancje te przyczyniają się do przyspieszonego wydalania nadmiaru cholesterolu z organizmu. Przeprowadzone badania dowodzą, że zażywanie środków leczniczych z cholestaryminą może skutecznie zmniejszać zawyżony poziom cholesterolu LDL.9 Żywice jonowymienne dostępne są wyłącznie na receptę, natomiast mogą być w sposób bezpieczny stosowane przez kobiety w ciąży oraz przez dzieci.

9. Inhibitory PCSK9 – nowy lek zamiast statyn

Inhibitory PCSK9 to leki na cholesterol nowej generacji, które zostały opracowane z myślą o pacjentach z podwyższonym poziomem cholesterolu, u których inne metody leczenia nie przyniosły zadowalających efektów. Obecnie inhibitory uznawane są za najskuteczniejsze środki przyczyniające się do poprawy wyników profilu lipidowego, które są w stanie obniżyć cholesterol LDL nawet o 60%, jednocześnie podwyższając dobry cholesterol HDL.10 Pacjenci stosujący nowy lek, zamiast statyn mogą liczyć również na zmniejszone ryzyko zachorowania w przyszłości na miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca czy zawał.

Kiedy warto rozważyć odstawienie statyn na rzecz ich alternatywy?

Odstawienie statyn powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Pozwoli to uniknąć ewentualnych powikłań zdrowotnych oraz pogorszenia stanu zdrowia. Rezygnację z ich zażywania warto rozważyć, gdy leczenie z ich użyciem nie przynosi poprawy w wynikach profilu lipidowego lub gdy pogorszeniu ulega stan zdrowia i samopoczucie pacjenta. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista na podstawie wyników badań oraz dokładnego wywiadu lekarskiego będzie w stanie zalecić pacjentowi inną, odpowiednią formę leczenia.

O czym należy pamiętać, aby poziom cholesterolu całkowitego został na odpowiednim poziomie?

Zażywanie leków na obniżenie cholesterolu może okazać się nieskuteczne w przypadku osób nieprzestrzegających zasad zdrowego stylu życia. Aby wzmocnić działania zażywanych środków leczniczych oraz zapobiegać występowaniu powikłań zdrowotnych wynikających z zawyżonego poziomu cholesterolu całkowitego. Konieczne może okazać się wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak:

  • regularna aktywność fizyczna,
  • zmiana nawyków żywieniowych,
  • rezygnacja z alkoholu oraz palenia papierosów,
  • utrzymywanie zdrowej wagi,
  • unikanie tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów w codziennej diecie.

Podsumowanie

W przypadku występowania problemów zdrowotnych powiązanych z zawyżonym poziomem cholesterolu najczęściej przepisywanym lekiem są statyny. Mogą wykazywać one dodatkowo działanie przeciwmiażdżycowe oraz zapobiegać występowaniu chorób powiązanych z układem sercowo-naczyniowym. Zdarza się jednak, że ich działanie nie jest korzystne dla danego pacjenta i wywołuje liczne skutki uboczne. W takiej sytuacji lekarz może przepisać inne leki na cholesterol, takie jak fibraty, ekstrakty czy sterole roślinne. Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia lub danej metody leczenia należy skorzystać z porady lekarskiej.

Kliknięcie rozwinie listę źródeł wykorzystanych w artykule
  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16138936/
  2. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.CIR.98.19.2088
  3. https://www.medscimonit.com/abstract/index/idArt/893619
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3875260/
  5. https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/202869
  6. https://academic.oup.com/ajcn/article/69/1/30/4694117?ijkey=4bbf349101bd2abad1df22b1f4b43a696c9b2ee6&keytype2=tf_ipsecsha
  7. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2040622316672544
  8. https://www.researchgate.net/publication/305717730_LDL-cholesterol-lowering_effect_of_monacolin_K_from_red_yeast_rice_extract_-_results_of_a_randomized_placebo-controlled_intervention_study
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3973515/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448100/

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

6 Komentarzy

  1. W moim przypadku statyny nie działają 🙁 Czekam na wizytę u lekarza i mam nadzieję, że zaproponuje mi coś skuteczniejszego z tej listy.

    1. Miałam taką samą sytuację, ale lekarz przepisał mi inne leki na cholesterol zamiast statyn i wyniki mam o wiele lepsze.

        1. A ja stosuję suplementy zamiast statyn. W moim przypadku niacyna i kwasy omega-3 okazały się strzałem w dziesiątkę.

  2. Inhibitory PCSK9 to chyba najlepsze dostępne środki na obniżenie cholesterolu. Polecam zapytać lekarza o takie rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

six + one =